Tuesday 6 September: Full Programme

Draft Programme: Tuesday 6 September

This draft programme was published on July 29 2022. Please read it carefully and send any corrections to conference organiser Brycchan Carey by Monday 15 August. We would also welcome volunteers to chair panels. Corrections, chairs, and details of rooms will be published after 15 August.

This page includes the programme for Tuesday 6 September. Follow this link for the outline programme.

Abstracts for all papers and panels are available by following the links below.


8.30 am: Coffee and Registration (CCE1 Lobby)

9.00 am: Welcome Address (Room TBA)

A welcome from the President of ASLE-UKI, John Miller (University of Sheffield), and the chair of the conference organising committee, Brycchan Carey (Northumbria University).

9.15 am: Plenary 1 (Room TBA)

Sam Walton (Bath Spa University) Title TBA
Chair: John Miller (University of Sheffield)

10.30 am: Coffee (CCE1 Lobby)


11.00 am: Parallel Sessions 1


1.1. Decomposition/Recomposition (Roundtable)

Time: Tuesday 6 September, 11.00 am – 12.45 pm
Chair: Francesca Brooks (University of York)
Room: TBA

Participants:

Catherine Evans (University of Manchester)
Hannah Armstrong
(University of York)
Rebeccca Drake
(University of York)


1.2. Medieval and Early Modern Environments

Time: Tuesday 6 September, 11.00 am – 12.45 pm
Chair: TBA: Please Volunteer
Room: TBA

Ana Alho (University of Lisbon) Iconographic reading of the gargoyles and the respective hydraulic system in the Westminster Abbey.
Caroline Harris (Royal Holloway, University of London) The cute and the killable: reading and writing the deer hunt scene in Sir Gawain and the Green Knight
Emily Naish (University of Sheffield) ‘No wood, no Kingdome’: The Writing of Forests and the English Literary Inheritance in the Elizabethan Age
Edward Stein (University of Oxford) In a Pickle: (Self-)Preservation in the Travel Narratives of John Taylor, the Water-Poet


1.3. Modernism and Environment

Time: Tuesday 6 September, 11.00 am – 12.45 pm
Chair: TBA: Please Volunteer
Room: TBA

Domonique Davies (University of Reading) Wallace Stevens’s Disanthropic Prophecies
James Fairhall (DePaul University) Nature and Long Time in Joyce’s Ulysses and Finnegans Wake
Matthew Griffiths (Non-affiliated researcher) Beyond the Acts: Reading Virginia Woolf’s dangling pastoral in the 21st century
Sofia Roberg (Mid Sweden University) Flower, Grape Leaf, Fruit. On Cyclical Time and the Creativity of Nature in Rainer Maria Rilke’s Die Sonette an Orpheus


1.4. New Ways of Writing

Time: Tuesday 6 September, 11.00 am – 12.45 pm
Chair: TBA: Please Volunteer
Room: TBA

Alice Carlill (Goldsmiths College, University of London) Ecological Grief and Anticipatory Mourning
Natalie Joelle (Birkbeck, University of London) The Gleaners’ Alphabet: twentysix g lean stations
Cristina Peligra (Università degli Studi di Padova) Past, present and future in Zwemlessen voor later (Swimming lessons for later). Dutch climate poetry and the representation of time and its cycles.
Chloe Garcia Roberts (Harvard University) Temporal Saturation and Literary Time Travel


1.5. Phenology, Cycles, and Landscape

Time: Tuesday 6 September, 11.00 am – 12.45 pm
Chair: TBA: Please Volunteer
Room: TBA

Michelle Bastian (University of Edinburgh) Engaging with phenology to understand more-than-human climate change temporalities
James Kelly (Independent scholar) Time and landscape in Michel Serres’ ‘L’Incandescent’
Melina Lieb (Johannes Gutenberg-Universität Mainz/Germersheim) The Interplay of Circularity and Linearity in 21st-century Nature Diaries
Anna Selby (Manchester Metropolitan University) A Poetry Almanac


1.6. Politics and Ecocriticism (Roundtable)

Time: Tuesday 6 September, 11.00 am – 12.45 pm
Chair: John Parham (University of Worcester)
Room: TBA

Participants:

Sam Solnick (University of Liverpool)
Caitlin Vandertop
(University of Warwick)
Aidan Tynan
(Cardiff University)
Pippa Marland
(University of Bristol)


1.7. The Ecologies of Nation-Building: Production of Natures and Histories Across the Atlantic

Time: Tuesday 6 September, 11.00 am – 12.45 pm
Chair: TBA: Please Volunteer
Room: TBA

Carlos Abreu Mendoza (Texas State University) The C(o)urse of Rivers: Hydraulic Modernity in Domingo Faustino Sarmiento and José María Samper
Aarti Madan (Worcester Polytechnic Institute) Estanislao Severos Zeballos, or Nineteenth-Century Argentina’s Environmental Unconscious
Enrica Renata Leydi (Bologna University) Leopardi’s Volcanic Landscape: The Broom, or the Flower of the Desert (1836)
Axel Pérez Trujillo (Durham University) Into the Vastness of the Plains: Continentalism and Colonialism in Ezequiel Martínez Estrada


12.45 pm: Lunch (CCE1 Lobby)


1.30 pm: Parallel Sessions 2


2.1. Contaminated Landscapes in Historical, Deep and Cyclical Time (Preformed Panel)

Time: Tuesday 6 September, 1.30 pm – 3.00 pm
Chair: Elizabeth Edwards (University of Wales Centre for Advanced Welsh and Celtic Studies)
Room: TBA

Mary-Ann Constantine (University of Wales Centre for Advanced Welsh and Celtic Studies) Avernus in Paradise: poisoned water in the landscapes of Romantic-era Wales
Andrew Webb (Bangor University) ‘the deep dark zero’: Dylan Thomas and the contaminated landscapes of the future
Neal Alexander (Aberystwyth University) After Chernobyl: Welsh poetry and nuclear power


2.2. Crisis, Change, and Isolation through time in the English Countryside

Time: Tuesday 6 September, 1.30 pm – 3.00 pm
Chair: TBA: Please Volunteer
Room: TBA

Nick Pepper (Northumbria University) The countryside fortress: The conflicted experience of Northumberland’s foot-and-mouth crisis
Emma Yeo (Durham University) “the most outraigeous Daie for winde & snowe that ever did blow”: Exploring man’s relationship to weather and the natural environment in early modern diaries
Alexander Hibberts (Durham University) Countryside as Refuge: Marine Transgression and Landscape Transition at Hastings Augustinian Priory, c.1350-1417


2.3. Desert and Drought

Time: Tuesday 6 September, 1.30 pm – 3.00 pm
Chair: TBA: Please Volunteer
Room: TBA

Christina Alt (University of St Andrews) ‘Here we go round the prickly pear’: the associations of Opuntia species and ‘cactus land’ informing T. S. Eliot’s ‘The Hollow Men’
Ashley Cahillane (National University of Ireland, Galway) Climate Change, Drought, and Environmental Time in Fabienne Bayet-Charlton’s Watershed
Hilla Peled-Shapira (Bar-Ilan University and Ariel University) The Desert in the Service of the Authorities: An Ecocritical Reading of Iraqi Literature of Exiles


2.4. Gardens

Time: Tuesday 6 September, 1.30 pm – 3.00 pm
Chair: TBA: Please Volunteer
Room: TBA

Joanna Dobson (Sheffield Hallam University) Strange temporalities: gardening and the narration of trauma
Louise Squire (University of Portsmouth) Disintegrations and futurities: death-facing ecology in Claire Fuller’s (2021) Unsettled Ground
Varna Venugopal (Indian Institute of Technology, Madras, India) “I am seeing a mulberry bush but thinking pandemic”: Vegetal Temporalities during the Coronavirus Crisis


2.5. Human/Non-Human Interactions

Time: Tuesday 6 September, 1.30 pm – 3.00 pm
Chair: TBA: Please Volunteer
Room: TBA

Brycchan Carey (Northumbria University) Bull-baiting bad; birdwatching good: Percival Stockdale, Gilbert White, and the clerical origins of the animal rights movement
Joseph Hardwick (Northumbria University) Cattle plagues, concern for animals, and cultures of prayer and worship in the nineteenth-century Church of England
David Tierney (University of Liverpool) Speculating The Future of Farmed Non-human Animals


2.6. Watery Bodies, Wetlands, and Maritime Ecologies in Early Modernity (Preformed Panel)

Time: Tuesday 6 September, 1.30 pm – 3.00 pm
Chair: Rosamund Paice (Northumbria University)
Room: TBA

Tamsin Badcoe (University of Bristol) ‘A pitcht peece of reason calkt and tackled’: The Uncertainty of Early Modern Maritime Ecologies
Jemima Matthews (King’s College London) The sea made this’: Entangled maritime resources of the 1630s
Todd Borlik (University of Huddersfield) The Curse of the Wetlands: Malaria and Magic in The Witch of Edmonton


3.00 pm: Coffee (CCE1 Lobby)


3.30 pm: Parallel Sessions 3


3.1. Extraction and Exploitation

Time: Tuesday 6 September, 3.30 pm – 5.00 pm
Chair: TBA: Please Volunteer
Room: TBA

Elizabeth Carolyn Miller (University of California, Davis) Temporalities of Extraction
Arthur Rose (University of Exeter) Asbestos: A Matter of Time
Thomas Waller (University of Nottingham) Spiral Time: Energy and Cultural Fix (co-presented with Harry Pitt-Scott, University of Warwick)


3.2. Narrating Rural Change: socio-ecological pasts, present and futures (Preformed Panel)

Time: Tuesday 6 September, 3.30 pm – 5.00 pm
Chair: Matthew Jarvis (Aberystwyth University)
Room: TBA

Cathryn Charnell-White (Aberystwyth University) Eighteenth-century Welsh Almanacs and the Climate of Enlightenment
Kirsti Bohata (Swansea University) Trees in Time: Afforestation and Solastalgia
Chris Pak (Swansea University) Apocalypse and Utopia: Narrating Rural Change in Welsh Science Fiction


3.3. Nuclear Narratives

Time: Tuesday 6 September, 3.30 pm – 5.00 pm
Chair: TBA: Please Volunteer
Room: TBA

Armelle Blin-Rolland (Bangor University) 180 days, 100 000 years: Factory Farms, Industrial Slaughterhouses, Nuclear Sites and More-than-human Spacetimes in Contemporary France
Emma Davies (Bath Spa University) Chernobyl: a history of the future
Philippa Holloway (Staffordshire University) Then, Now, Forever? Researching and Writing Nuclear Landscapes for The Half-life of Snails


3.4. The Spectacle of Extinction (Preformed Panel)

Time: Tuesday 6 September, 3.30 pm – 5.00 pm
Chair: Dominic O’Key (University of Sheffield)
Room: TBA

Deborah Schrijvers (University College Dublin) Moonwalking in the Berlin Zoo: Resisting Giant Panda Reproductive Regimes
Kári Driscoll (Utrecht University) Extinction as Spectacle
Hannah Boast (University College Dublin) Endangered Animals in Palestinian Film


3.5. Time, Identity, and Place

Time: Tuesday 6 September, 3.30 pm – 5.00 pm
Chair: TBA: Please Volunteer
Room: TBA

Ana Victoria Mazza (University of Glasgow) Nervous Migrations: Landscape, Time and Identity in Tayeb Salih’s Season of Migration to the North and Tsitsi Dangarembga’s Nervous Conditions
John Miller (University of Sheffield) ‘This Fearful and Stinking Pocket of Nether-Life’: Edgar Mittelholzer’s Spectral Jungle Histories
Roberta Sala (University of Turin) The return of time. Forests, wind, snow and the epochs of human existence in the poetry of Gennadij Ajgi.


3.6. Water Works: Responding to Seventeenth- and Eighteenth-Centuries Water Systems (Preformed Panel)

Time: Tuesday 6 September, 3.30 pm – 5.00 pm
Chair: Jemima Matthews (King’s College London)
Room: TBA

Rosamund Paice (Northumbria University) Milton versus the Medici: Controlling Water in the Gardens of Eden and the Pratolino
Claudine van Hensbergen (Northumbria University) Gabriel Caius Cibber’s ‘Curious Works’: Charles II’s Fountain in Soho Square (1681)
Jodie Matthews (University of Huddersfield) Lucid Undulation’: Erasmus Darwin, Josiah Wedgwood and the Industrial Canal


5.00 pm: Transit break

5.10 pm: ASLE-UKI Biennial General Meeting (Room TBA)

All members of ASLE-UKI are encouraged to take part in the BGM.

6.15 pm: Wine Reception (CCE1 Lobby)

Sponsored by Cambridge University Press. Includes the launch of Modern British Nature Writing, 1789-2020: Land Lines and The Cambridge Companion to Literature and the Anthropocene, as well as presentation of the winners of the 2021 ASLE-UKI Book Prizes.

7.15 pm: Creative Writing Reading (Room TBA)

A reading of poetry and prose from ASLE-UKI members. More details to be added shortly.